Home / Kamień naturalny

Parapety granitowe – Kamień naturalny

Kamień naturalny to materiał, który towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Świadczą o tym choćby liczne znaleziska archeologiczne w postaci kamiennych narzędzi wykonanych przez naszych bardzo odległych przodków. Kiedy przyjrzymy się im dokładnie, dostrzeżemy, że z czasem ludzie zaczęli długą drogę „oswajania” tego materiału. Stopniowo uczyli się jego obróbki, co powalało im tworzyć przedmioty o wyższym poziomie skomplikowania i bardziej regularnych kształtach dopasowanych do konkretnych potrzeb.W momencie świtu cywilizacji kamień stał się materiałem budowlanym. Starożytni Egipcjanie dostrzegli jego wyjątkowy charakter, docenili trwałość i elegancje. Stosowali go, wznosząc obiekty, które miał olśnić ludzi i przetrwać stulecia. Nie pomylili się, do dziś niesamowite wrażenie robią monumentalne ruiny świątyń w Karnaku czy dominujące nad pustynnym krajobrazem Piramidy w Gizie. Trwające na swoich miejscach od tysięcy lat jakby na przekór upływowi czasu.


Do XIX wieku kamień był najbardziej prestiżowym materiałem wykorzystywanym do budowy reprezentacyjnych obiektów – kościołów, pałaców czy budynków administracji publicznej. Rozwój technologiczny sprawił, że zaczęto wykorzystywać na szerszą skalę inne materiały, które były tańsze w produkcji. Jednak do dzisiaj największe wrażenie wciąż robię obiekty wykonane z kamienia. A on sam uznawany jest za najbardziej szlachetny materiał budowlany.


Dziś dostępność do niego jest znacznie szersza niż niegdyś. Właściwie nigdy tak wielu ludzi nie mogło sobie pozwolić na posiadanie w domach elementów architektonicznych wykonanych z kamienia. Ludzie chętnie decydują się na posiadanie granitowych parapetów, marmurowych blatów, czy elewacji wykonanych z piaskowca. Wynika to z docenienia jego wyjątkowych właściwości estetycznych – żaden materiał nie może się równać z naturalnym pięknem kamienia, jego niepodrabialną kolorystyką i przyjemną dla oka strukturą. Dekoracyjny charakter to jednak nie wszystko. Jego zastosowanie ma również wymiar praktyczny. Wyjątkowa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia sprawia, że coraz częściej zarówno w domach, jak i budynkach firm oraz obiektach użyteczności publicznej możemy spotkać schody i posadzki kamienne.


W naszych pracach wykorzystujemy wiele rodzajów kamienia naturalnego – granit, marmur, trawertyn czy piaskowiec. Każdy z nich posiada zespół unikalnych właściwości, które predestynują je do konkretnych zastosowań. Poniżej znajdą Państwo krótką charakterystykę poszczególnych materiałów.GRANITEX s.c. 
ul. Karmelkowa 66
52-319 Wrocław
NIP:8991096122
biuro:
tel. 71/780 44 22
fax 71/363 47 15
biuro@granitex.pl
dział sprzedaży:
+48 506-078-681
ds@granitex.pl